Schody Granitowe

Schody Granitowe

Schody to jeden z ważniejszych elementów wykończenia naszych domów, firm, lokali usługowych, czy nawet budynków użyteczności publicznej. Dlatego zarówno producenci, jak i dystrybutorzy starają się zapewnić nam jak najszerszy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do podniesienia ich walorów estetycznych. 

 

Jedną z ciekawszych propozycji na pewno może się okazać granit. Z jakim dokładnie produktem mamy do czynienia? Co warto wiedzieć o schodach granitowych? Poniżej przedstawiamy garść przydatnych informacji, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

 

Czym są schody granitowe?

 

Schody granitowe to rozwiązanie, którego wytwarza się granitu. Grani jest uznawany za jedną z najtwardszych i najwytrzymalszych skał, jakie są nam znane. Jest też stosunkowo łatwy w pozyskiwaniu i obróbce, więc to poskutkowało tym, że obecnie znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się go w budownictwie, a dokładniej mówiąc, to właśnie z jego pomocą tworzy się stopnie granitowe na schody. Jednak to nie powinno nikogo dziwić, ponieważ granit zapewnia również oryginalne wzornictwo, więc jeśli ostatecznie na takie schody się zdecydujemy, to możemy być pewni, że będą cieszyć nasze oczy, czy również osób, które będą nas odwiedzać. 

 

Schody granitowe i ich właściwości

 

Wykorzystanie granitu w budowlance sprawia, że mamy do czynienia z produktami o bardzo dobrymi właściwościami. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim będzie to wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. To właśnie schody z granitu są odporne na zarysowania, czy nawet uderzenia. Nawet długotrwały nacisk, czy ciągłe narażenie na uszkodzenia mechaniczne nie sprawi, że stopnice granitowe, czy nawet podstopnice granitowe ulegną ścieraniu, pęknięciom, ukruszeniu, czy innych uszkodzeniom. Wręcz przeciwnie, zachowają nienaganny wygląd i to przez bardzo długie lata. 

 

Co więcej, to właśnie schody granitowe świetnie sobie radzą z wilgocią, jak i nadmiarem wody. Wszystko dlatego, że płyty granitowe na schody nie absorbują wody, więc jeśli po nie sięgniemy, to dodatkowo możemy być pewni, że nie tylko nasze schody nie zmienią swojego wyglądu, ale przy okazji nie będzie to prowadzić do rozwoju grzybów, czy pleśni. Jest to szczególnie ważne we wnętrzach naszych budynków, więc jeśli schody granitowe w domu wykorzystamy, to możemy być pewni, że tego typu problemy nas nie dosięgną.

 

Jakby tego było mało, to warto również wspomnieć, że jest to rozwiązanie odporne na wahania temperatury. Okazuje się bowiem, że stopnie granitowe mogą świetnie sobie poradzić z wpływem wysokich temperatur, jak i tych bardzo niskich. Dlatego możemy być pewni, że granitowe schody będą idealnym wyborem nie tylko do naszych wnętrz, ale również na zewnątrz budynku. Godne polecenia są na pewno schody granitowe płomieniowane, ponieważ wskutek tego, że materiał został poddany obróbce termicznej, zyskujemy powierzchnię antypoślizgową, która sprawdzi się szczególnie tam, gdzie trzeba zabezpieczyć schody przed poślizgnięciem. 

 

Poza tym granit występuje w szerokiej palecie odcieni, jak i wzorów, więc dodatkowo każdy z nas ma szansę znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Najpopularniejsze kolory granitu na schody to czerń, biel, czy szarość, ale warto też wspomnieć, że nie brakuje również propozycji w bardziej odważnych barwach, w tym na przykład w złocie. Wszystkie dostępne rozwiązania oferowane są w różnych wymiarach, w tym również istnieje możliwość złożenia zamówienia na stopnice granitowe na wymiar, więc to również dobra wiadomość dla tych, którzy mają u siebie schody o fantazyjnych kształtach, czy niestandardowych rozmiarach. 

 

Schody granitowe – gdzie można wykorzystać?

 

Jak już zdążyliśmy ustalić, granit na schody zewnętrzne się nadaje oraz na schody wewnętrzne, więc to daje nam bardzo szerokie możliwości jego wykorzystania. Tylko gdzie dokładnie się sprawdzi? Gdzie wykorzystać ten materiał? Na pewno będzie to dobry wybór do wykończenia domów jednorodzinnych. Jeśli granit płomieniowany schody nasze ozdobi, to nie tylko sprawimy, że będziemy mogli cieszyć się bezpiecznym w użytkowaniu rozwiązaniem, ale również, że podkreśli wyjątkowość naszych wnętrz. Co ciekawe, za schody granitowe cena jest bardzo atrakcyjna, więc jeśli postawimy na ofertę odpowiedniego dystrybutora, to nic nie stoi na przeszkodzie, by to samo rozwiązanie wykorzystać w środku budynku, jak i na zewnątrz.

 

Granit na schodach może stać się również strzałem w dziesiątkę, gdy prowadzimy własny ośrodek noclegowy i zależy nam na tym, aby swoim klientom zapewnić pobyt w klimatycznym i bezpiecznym miejscu. Pamiętajmy, że jeśli zastosujemy granit płomieniowany na schody, to zyskamy antypoślizgową powierzchnię, która na pewno nie będzie stanowić zagrożenia dla klientów, więc o jego wykorzystaniu warto pomyśleć jednakowo w hotelu, pensjonacie, jak i hostelu. 


Skoro za schody z granitu cena jest bardzo atrakcyjna, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomyśleć o takich akcentach w firmowych budynkach. Nie ma znaczenia, czy nasz wybór padnie na schody granitowe czarne, czy też na schody granitowe białe lub szare, bo w każdym przypadku mamy do czynienia z solidnym i jakościowym produktem, który może sprawić, że nasze firmowe wnętrza zyskają na atrakcyjności.